فهرست مطالب

  جهت انتخاب صحیح جداکننده‌ها در یک ساختمان ضروری است که طراح، مقادیر صدابندی جداکننده‌ها مانند دیوار، در، پنجره و شیشه را در مقابل صدای هوابرد (شاخص کاهش صدای وزن‌یافته، Rw یا STC) در اختیار داشته باشد. جداول ارائه شده در بندهای زیر می توانند طراح را در این جهت راهنمایی نمایند.

  پ ـ ۳ـ۱ دیوارها

  مقادیر شاخص کاهش صدای وزن یافته تعدادی از دیوارهای ساخته شده با آجر فشاری یا سفالی، بتنی، بلوک‌های بتن سبک و همچنین دیوارهای ساخته شده با صفحات روکش‌دار گچی (drywall)، ساندویچ پانل ۳D و قالب عایق ماندگار بتنی (ICF)، برگرفته از منابع گوناگون داخلی و خارجی، در جدول پ ـ ۳ـ۱ ارائه شده است.

  پ -۳-۲- شیشه‌ها

  مقادیر کاهش صدای وزن‌یافته تعدادی از شیشه‌ها برگرفته از منابع گوناگون داخلی و خارجی، برای راهنمایی در جدول پ ـ۳ـ۲ ارائه شده است. بدیهی است اطلاعات مربوط به صدابندی هوابرد شیشه‌‌ها باید از طرف شرکت‌های تولید کننده آن‌ها ارائه شود. لازم به یادآوری است که آزمایش های مربوط به این اطلاعات باید توسط آزمایشگاه‌های آکوستیک معتبر انجام شده باشد.

  پ ـ۳ـ۳ پنجره ها

  مقادیر صدای بندی تعدادی از پنجره‌ها برگرفته از منابع گوناگون داخلی و خارجی، برای راهنمایی در جدول پ ـ۳ـ۳ ارائه شده است. بدیهی است اطلاعات مربوط به صدابندی هوابرد هر پنجره با هرگونه ساختاری باید از طرف شرکت‌ّای سازنده آن ارائه شود تا طراح بتواند در محاسبات آکوستیکی از آن‌ها استفاده نماید. لازم به یاد‌اوری است که آزمایش های مربوط به این اطلاعات باید توسط آزمایشگاه های آکوستیک معتبر انجام شده باشد.

  پ ـ۳ـ۴ درها

  مقادیر صدابندی هوابرد تعدادی از درها برگرفته از منابع گوناگون، برای راهنمایی در جدول پ ـ۳ـ۴ ارائه شده است. بدیهی است اطلاعات مربوط به صدابندی هوابرد هر در با هرگونه ساختاری باید از طرف شرکت‌های تولیدکننده آن ارائه شود تا طراح بتواند در محاسبات آکوستیکی از آنها استفاده نماید. لازم به یادآوری است که آزمایش های مربوط به این اطلاعات باید توسط آزمایشگاه‌های آکوستیک معتبر انجام شده باشد.

  آیا این مقاله به سوالتان پاسخ داده است ؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  دیدگاه ها بسته شده است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *