_آزمایشگاه خاک

خدمات ژئوتکنیک پویش

آزمایشگاه تست بتن و خاک

خدمات ارائه شده توسط گروه شرکت‌های مهندسین پویش

مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک در احداث سازه ها یکی از مهم ترین و البته چالش برانگیزترین بخش طراحی و اجرای سازه ها می باشد. بررسی ژئوتکنیکی از طریق تحلیل داده های بدست آمده از فعالیت های میدانی و آزمون های آزمایشگاهی صورت می گیرد.  آزمایش خاک محل احداث سازه با استفاده از نمونه گیری خاک در محل به منظور تعیین تیپ خاک و نیز محاسبه طرفیت باربری پی سازه موضوعی است که می بایست با دقت و وسواس ویژه ای صورت گیرد. دقت و درستی مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک علاوه بر تامین ایمنی سازه ها از تحمیل هزینه های اضافی به کارفرمایان و مالکان جلوگیری می کند.  

خدمات مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک

از جمله خدمات ژئوتکنیکی در پروژه های عمرانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انجام آزمایشات برجا شامل آزمایش نفوذ استاندارد(SPT) ، آزمایش نفوذ مخلوط (CPT) ، آزمایش برش پره(Vane) ، پرسیومتر، اندازه گیری نفوذپذیری (لوژان و لوفران) می باشد که بسته به شرایط پروژه عمرانی این مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک انجام می پذیرد.
 • حفاری دستی و ماشینی برای اجرای شمع ها، گود برداری، حفر گمانه ها و ... صورت می پذیرد. با توجه به نوع فعالیت و شرایط حفاری یکی از روش های حفاری دستی و یا ماشینی اجرا می شود.
 • تعیین ظرفیت باربری برای انواع پی ها برای طراحی و محاسبات سازه ای از دیگر خدمات مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک است. این بخش یکی از مهم ترین قسمت های مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک است که بر اساس مشخصات به دست آمده از خاک محل احداث پروژه محاسبه می شود.
 • انجام و مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک نظیر آزمون دانه بندی، تعیین درصد رطوبت، هیدرومتری، حدود اتربرگ، نفوذ پذیری، سه محوری، برش مسقیم، تحکیم و تک محوری بسته به نوع و جنس خاک و همچنین آزمایش شیمیایی بر اساس استاندارد های ASTM می باشد.
 • تعیین مشخصات و فاصله گسل ها در اطراف پروژه که برای گزارش به طراح سازه صورت می پذیرد از دیگر خدمات مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک است.
 • نمونه گیری دست خورده و دست نخورده
 • تعیین تیپ خاک که در طراحی لرزه ای سازه مورد استفاده طراحان قرار می گیرد از جمله خدمات و مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک می باشد.
 • تهیه دفترچه مطالعات ژئوتکنیک که شامل خلاصه ای از نتایج مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک پروژه می باشد.
مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک

مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک

خدمات آزمایشگاه بتن

جهت ارزیابی کمی سازه که بتواند برآورد مناسبی از رفتار آن ارائه دهد علاوه بر وضعیت اعضا و پیکر بندی آن باید مشخصات مصالح بکار گرفته شده در آن نیز مشخص شود. بتن به عنوان یک مصالح پرکاربرد در سازه ها در تمام مراحل ساخت می بایست به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد. خدمات مربوط به آزمایش بتن شامل موارد زیر می باشد. 

 • نمونه گیری از بتن مصرفی در سازه ها در هر نوبت از بتن ریزی و بسته به حجم بتن ریزی در پروژه بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان صورت می پذیرد. نمونه ها به منظور بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود.
 • آزمایش روانی یا اسلامپ به منظور بررسی کارایی بتن صورت می گیرد. بسته به محل استفاده و مقاومت بتن در سازه میزان روانی یا اسلامپ آن بر اساس استانداردها تعین می گردد. در هر بتن ریزی در یک پروژه بتن مصرفی می بایست مورد ارزیابی روانی یا اسلامپ قرار گیرد.
 • آزمایش مخرب (گزارش مقاومت فشاری بتن) در طی نمونه های 7، 28 و 90 روزه انجام می پذیرد. نتایج مربوطه با استانداردهای موجود بررسی و گزارش می گردد.
 • آزمایش میلگرد (خمش و کشش) برای اطمینان از مقاومت خمشی و کششی میلگرد مصرفی در بتن مسلح که در شمع، پی، تیر، ستون و دال ها مورد استفاده قرار می گیرد، انجام می پذیرد.
 • آزمایش غیر مخرب بتن ( چکش اشمیت) در محل برای تعیین مقاومت فشاری بتن بدون آسیب به بتن ریخته شده در محل پروژه صورت می گیرد.
مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک

مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک

خدمات آزمایشگاهی جوش

پس از عملیات جوشکاری در سازه ها نیاز به بازرسی جوش می باشد. عملیات جوشکاری در سازه های فلزی و جوش میلگرد ها در سازه های بتنی که به منظور حذف اورلب و کاهش حجم استفاده از میلگرد در سازه صورت می گیرد، باید به صورت منظم با استفاده از آزمایشات مخرب و غیر مخرب مورد ارزیابی قرار گیرد.

 • آزمایش غیر مخرب بدون آسیب نمونه و معمولاً در محل پروژه و پس از عملیات جوشکاری برای بررسی کیفیت آن مورد استفاده قرار می گیرد. آزمایش اولتراسونیک (UT)، رادیوگرافی (RT)، نفوذ (PT)و بازرسی چشمی (VT) از جمله آزمایشات غیر مخرب محسوب می شوند.  
 • آزمایش مخرب بر خلاف آزمون های غیر مخرب جوش در تست مخرب قطعه و ماده مورد نظر در حین آزمون آسیب دیده و دیگر قابل بهره برداری نیست. آزمون های شیمیایی، سختی سنجی و مکانیکی از جمله آزمون های مخرب جوش هستند که برای بررسی کیفیت جوش و عملیات جوشکاری استفاده می شوند.

خدمات طراحی ژئوتکنیک

پس از مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک و طراحی کلی سازه، اولین مرحله در اجرای سازه ها فراهم آوردن بستر مناسب برای اجرا پی برای آن سازه می باشد. این بخش معمولا با حفاری و گود سازی خاک در محل پروژه به ویژه برای سازه های عظیم صورت می پذیرد. طراحی و اجرای این مرحله از پروژه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  

 • طراحی و اجرای عملیات پایدارسازی گود و بهسازی خاک با استفاده از اطلاعات مطالعات آزمایشگاهی ژئوتکنیک انجام می پذیرد. پایدار سازی گودها یکی از پیچیده ترین محاسبات ژئوتکنیکی است که سهل انگاری در آن منجر به آسیب به سازه های پیرامون پروژه و تحمیل هزینه های سنگین مالی و جانی می گردد.
 • نظارت بر پروژه های مطالعاتی و اجرای ژئوتکنیک بخش مهم دیگری است که می بایست مطابق مشخصات فنی هر پروژه باشد. اجرای ژئوتکنیک نیاز به تخصص و بهره گیری از افراد مجرب دارد تا بتوان بهره وری در استفاده از منابع را در عین توجه به زمان بالا برد.

 

2 Comments

 1. میلاد گفت:

  سلام
  هزینه های حفاری برای عمق تغریبی ۳۰ متر چقدر می باشد؟ همینطور آزمایشات خاک و بتن؟

  • فاطمه فدایی گفت:

   این مجموعه مدعی است در هر زمان آماده ارئه خدمات مهندسی و آزمایشات با کیفیت مطلوب و قیمت پایین است . جهت دریافت قیمت و ارائه مشخصات ملک با دپارتمان ژئوتکنیک ، با مجموعه تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *