parallax background
 

شهرسازی


خدمات شهرسازی  در بررسی و پیشنهاد محدوده مطالعات طرح تفصیلی، و تعیین اولویت انجام مطالعات برای مناطق مختلف با توجه به مسائل و مشکلات عمرانی، نیازهای شهر و امکانات اجرایی شهرداری کاربرد دارد.

خدمات شهرسازی 

از جمله خدمات شهرسازی  می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • تهیه طرح های جامع و تفضیلی که دو طرح مهم در برنامه ریزی و مدیریت شهری است که هر کدام لازم و ملزوم همدیگر هستند. طرح جامع برنامه ای است که سیاست های کلی توسعه شهری را معین می کند. در این طرح محل استقرار و توزیع کاربری های مختلف شهری نشان داده می شوند. در مقابل طرح تفصیلی همان طور که از نام آن مشخص است، جزئیاتی هر کدام از کاربری هایی که در طرح جامع به آن ها پرداخته شده است را نشان می دهد.
  • تهیه طرح هادی و تعیین محدوده از دیگر خدمات شهرسازی  است. طرح های هادی برای تنظیم توسعه آتی شهر و روستا تهیه می شوند و محتوای آنها شامل مشخص کردن گذرگاه های اصلی، تفکیک و تجزیه آن‌ها به مناطق صنعتی، تجاری، مسکونی و غیره با نمایش کلی مسیل ها و دفع آبهای سطحی و محل قرارگرفتن تأسیسات آب، فاضلاب و برق و نیز خطوط عمده‌ شبکه های توزیع آنها است.
  • تفکیک اراضی و آماده سازی آن به منظور افراز و صدور اسناد مالکیت جهت کاربری های مشخص صورت می پذیرد. در واقع تفکیک اراضی شامل فرآیند تقسیم زمین بکر به قطعات با کاربری های مشخص از جمله مسکونی می باشد که این نیز از دیگر موارد مربوط به خدمات شهرسازی  است.
  • تهیه نقشه های GIS که علاوه بر استفاده از نقشه هاي کاربردي شهري نظير نقشه هاي مناطق مسکوني، تجاري، اداري، تأسيسات و تجهيزات شهري و ..... مي تواند به مقايسه و استفاده همزمان از دو يا چند نقشه در جهت اهداف شهري مدنظر برنامه ريز بپردازد. در خدمات شهرسازی استفاده از نقشه های GIS چند مزیت عمده را دارا است. از جمله می توان به مدیریت حجم زیادی از داده ها ، سهولت اصلاح تغییرات داده ها، قابلیت نمایش در فرمت ها و اشکال گوناگون به صور مختلف نظیر نقشه های کاغذی، رقومی و غیره و نیز سهولت استفاده از آن برای کاربران مختلف اشاره نمود.
شهرسازی و مهندسی سازه

شهرسازی و مهندسی سازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *